Altın Fiyatları

Akreditif nedir, akreditif çeşitleri nelerdir?

Akreditif satış yapan kişinin ticari riskini azaltan bir ticari ödeme şeklidir. Karşılıklı olarak yapılmış yazılı iş anlaşmasından sonra satıcı firma malını diğer ülke alıcısına yollar. O ülkede ki alıcı ise mal kendi gümrüğüne geldiğinde malı çekmeden önce karşı tarafta ki satıcı firmaya bankalar vasıtası ile öder. Bu işlem karşı tarafın hesabına geçtiğinde alıcı firma gümrükteki malı çekebilir. Yalnız burada alıcı alınmış mallar sonrasında kalite ile ilgili bankayı sorumlu tutamaz.

xubEM Akreditif nedir, akreditif çeşitleri nelerdir?

Dış ülkeler ile ticarete yeni başlamış bir firmanın bu ödeme şeklinden başka bir şansı yoktur. Çünkü uluslararası piyasalarda tanınmadığı için kredibilitesi yoktur. Dolayısı ile ödemeler bu şekilde gerçekleşmek zorundadır.

Bunun alıcı açısından riskleri vardır. Akreditifi çıkartıp malı gümrükten çeken alıcı malın kalitesini beğenmez ise bu onun için handikap olur. Bu durumda da iki firma kendi aralarında yapacakları protokol ile bu riskleri aza indirger. Genellikle uluslar arası ödeme şekli budur. Çok büyük firmalar arasında ki anlaşmalar sözleşme ile yapılır. Akreditif karşılıklı küçük ölçekli firmalar arasında gerçekleşir.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler