Altın Fiyatları

Altın balonu hava kaçırmaya mı başladı?

İş dünyası ve finans kurumları, yeni yılın ilk günlerinde yeni iş plânları yapıp yatırım kararları alır. Yatırımcılar portföylerini gözden geçirerek yatırım enstrümanlarında değişikliğe ve çeşitlendirmeye gider. Bu gelişmeler en çok para piyasalarında yansıma bulur.

Yatırım araçlarındaki fiyat hareketleri, para piyasalarına yön verir. Bu açıdan bakıldığında yılın ilk haftası dış piyasalarda, biraz da Noel tatili havasının etkisiyle geçen yıla göre daha sakin geçti. İç piyasa ise yeni yıla iyi haberlerle girdi. Yıllık hedefin 2 milyar dolar üzerinde 113,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen ihracat, aralık ayında da yüzde 22,3 arttı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aralıkta yüzde 0,3 düştü. Yıllık artış tahmin ve hedefin altında yüzde 6,40 olarak gerçekleşti. 2010′da enflasyon son 39 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu gelişmelerle iç piyasa hafta boyu yerli yatırımcıların işlemleriyle, dış piyasalardan olumlu yönde ayrıştı.

Para piyasaları, enflasyondaki düşüşü ‘Merkez Bankası’nın aralık ayındaki faiz indirimlerinin ocakta da devam edeceği’ şeklinde yorumladı. İlk başta döviz fiyatlarına yükseliş olarak yansıyan bu yorumlama, daha sonraki günlerde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) ve Tahvil Piyasası’na alım getirdi. Haftaya 66 bin puandan başlayan İMKB-100 endeksi yüzde 5′lik artışla 70 bin puana yaklaştı. Gösterge tahvil olarak adlandırılan 8 Ağustos 2012 itfa tarihli devlet tahvilinin bileşik faizi yüzde 6,86 ile tarihi dip seviyelere geriledi. Dolar 1.5620 liradan 1.5450 liraya ve parite etkisiyle Euro 2.0850 liradan 2.0230 liraya geriledi.

Euro bölgesi ülkeleriyle ilgili olumsuz ekonomik haberlerin azalması ve ABD’de açıklanan son ekonomik verilerdeki iyileşmeler, krize yönelik alınan kararların olumlu yansıması olarak yorumlanmaya başlandı. Daha önce düşük faizli dolarla borçlanarak emtia ve kıymetli metal fonlarına yönelen yatırımcılar, ABD ekonomisinden gelen toparlanma sinyallerinden rahatsızlık duymaya başladı. Ayrıca, Çin’in yükselen enflasyona karşı faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi de emtia ve kıymetli metal fiyatlarına olumsuz yansıyacağı şeklinde yorumlandı. Dolar açık pozisyonu olan yatırımcılar, söz konusu fonlardan çıkıp dolardaki açık pozisyonlarını kapatmaya başlayınca, hafta başında 1.3418 seviyesine kadar yükselen Euro/dolar paritesi 1.2975′e geriledi. Bu sırada emtia ve kıymetli maden fiyatlarında sert düşüşler oldu. Altının onsu (31,10 gr) 1.422 dolardan, sert düşüşle 1.357.50 dolara, gümüşün onsu 31,20 dolardan 28,50 dolara, Amerikan ham petrolünün varili 92 dolardan 87 dolara geriledi. Dünyada paraya yön veren büyük yatırımcıların portföylerindeki emtia ve kıymetli metallerinden çıkışın sürmesi halinde, gelecek haftalarda da dolar paritesinde tırmanma, emtia ve kıymetli metal fiyatlarında düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Dış piyasada altın fiyatındaki gerileme hafta boyunca iç piyasaya da yansıdı. 24 ayar altının gramı, hafta başında 71,25 lirayla yeni bir tarihî zirveye ulaştıktan sonra, 68,30 liraya gerildi. İç piyasada faiz gelirlerinin düşmesi üzerine, İMKB’ye soğuk olan ve fiyatının düşeceğinden ümidini kesen küçük yatırımcı ve bazı vatandaşlar bir aydır ‘cumhuriyet lirası’na yöneliyor. Daha önceki tecrübelerimden biliyorum, küçük yatırımcı, yatırım araçlarında her zaman trenin son vagonuna biner. Bu gerekçeyle küçük yatırımcının son iki yıldır fiyatı tahminleri aşan seviyeye yükselen altına yönelmesi, fiyatın düşeceği anlamına geliyor. Büyük yatırımcıların altından çıkışıyla fiyattaki sert düşüş, ‘ balonu hava kaçırmaya mı başladı?’ sorusunu akla getiriyor.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler