Altın Fiyatları

Altın Dünyası

Son 3-5 gündür gerek ülkemizde olsun gerek tüm dünya piyasalarında altının geleceğine yönelik yorum ve spekülasyonlar yapılmakta. Buna neden olarak ta Hindistan Bombay Borsasının Emtia ithalatını yüzde 50 ile sınırlandırmasını gösteriyorlar. Dünya altın tüketiminin en fazla ülke olması asabi ile de bunu kriz olarak nitelendirip panik yapıyorlar. Aslında mevcut durumun bu krizle yakından uzaktan ilgisi yok.

fOfKy Altın Dünyası

dünyası

Hindistan da altın tüketiminin düğünlerde zirve yaptığını sanırım herkes bilir. Bu düğün törenlerinin de büyük bir çoğunluğunun gelenekleri gereği yaz aylarında yapılıyor olması Hindistan da kışın geçirildiği bu dönem de altın tüketimini elbette azaltacaktır. Bu son derece reel bir durumdur. Zaten geçtiğimiz yaz aylarında altın piyasasının göstermiş olduğu büyük ralli sonrası böylesi bir düzeltmenin yapılacağı beklentilerini de bu piyasanın oyuncuları söylemekteydi.

Tabii Hindistan da bu gelişmeler olurken Çin boş durur mu ? Onlar da Çin borsasında işlem gören vadeli piyasalarda düzenlemeye gidip yeni kararlarını uygulamaya koyunca paniğin dozajı arttı. Aslında altın borsalarındaki bu gelişmeler sadece dünyanın en büyük iki altın tüketicisi olan bu ülkedeki gelişmeler ile sığ değil elbette.

Avrupa Merkez Bankasının kendi Euro bölgesinde krizde olan Avrupa Bankalarına 879 milyar Euro kredi vermiş olması da altında ki son günlerde yaşanan gerilemeyle bağlantılı gelişmelerdir.Euro’nun geleceği konusundaki belirsizliklerinde payı büyüktür. Bu nedenle gerilemenin doğal olduğu yorumları piyasanın önemli oyuncuları tarafından ifade edilmektedir.

Bu gerilemenin kısa bir süre daha devam edebileceği de öngörülmekle birlikte yakın bir zaman içinde altını kendini toplayarak yaz aylarının da yaklaşması ile birlikte eski canlılığını koruyacağına kesi gözle bakıyorlar. Zaten Euro da bu kriz devam ettiği sürece altının gerilemesinin sürmesi de çok mantıklı gözükmemektedir.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler