Altın Fiyatları

Altın fiyatları yine yükseldi!

altin Altın fiyatları yine yükseldi!Altın fiyatları uluslararası piyasalarda önce fırladı, sonra düştü. Hindistan’ın, IMF’den altın almasıyla oldukça önce oldukça yükselen fiyatları daha sonra stabilize oldu ve yeniden düşüşe geçti. Ancak spot piyasalarda 1,092 doları gördü.

Hindistan’ın IMF’den dün 200 ton altın alması piyasalarda altın fiyatlarının geçici bir yükselişine yol açtı. Çoğunlukla, Hindistan’ın IMF’deki oy payını artırmak için yaptığı alış, Hint piyasalarında bile altın fiyatlarına fazla etki yapmadı. Ancak New York piyasası 3 Kasım günü onsu 1,084 dolardan kapadı. 4 Kasım Çarşamba günü ise doların değerinin düşmesi üzerine altın yeniden yükselişe geçti ve spot piyasalarda onsu 1,092 doları gördü.

Üstelik, IMF’nin satacak altının azalması ve geride kalan altını belki de açık piyasada satmayacak olması fiyatları yeniden dengeledi. Dün bir ara onsu 1,081 dolara çıkan , Londra Forex altın indeksinde 3 Kasım gününü 1,061 dolardan kapadı.

Diğer yandan altının yüksek fiyata erişmesi nedeniyle kar amaçlı satışlar fiyatların yeniden düşmesine yol açtı. Ancak, altın fiyatları 1,061 dolarda bile hala yüksek bir fiyatta bulunuyor. Uzmanlar, altın için onsu 1,070 doların üst eşik olduğuna dikkat çekerek, fiyatların bir süre 1,055-1,070 aralığında oynayabileceğine işaret ediyorlar. Bazı uzmanlar ise kısa sürede altının onsunun 1,100 doları göreceğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, tüm emtialar gibi altın fiyatlarındaki trendi tam olarak kestirmek, piyasaların inişli çıkışlı hareketleri nedeniyle güçlük taşıyor. Kısa vadede ise, , Amerikan Federal Reserve’in 4 Kasım günü yapacağı bir açıklamaya kilitlendi.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz