Altın Fiyatları

Altın neden değerlidir?

Altın ilk çağlardan beri insanın her zaman yatırım ve en değerli süs aracı olmuştur. Altının bu denli kıymetli bir emtia olmasının nedenleri arasında çok kıymetli bir maden olmasından kaynaklanmaktadır.Bilindiği gibi altının kıymetli olmasının dışında çıkartılması da çok zorlu bir süreç sonrasında gerçekleşir. Hatta sık sık çevrecilerin madenleri önünde yaptığı eylemlere tanıklık ederiz. Bu eylemler siyanür gibi zehirli gazla çıkartılmasına karşı düzenlenir. paranın icat edilmediği dönemlerde de ödeme biçimi olarak kullanılmıştır.Osmanlı da padişahların kese vermesi hikayelerini de sıklıkla duymuşuzdur.

rqUFU Altın neden değerlidir?

altın

Günümüzde altın günlük yaşamda para yerine ödeme şekli olarak kullanılmasa da küçük yatırımcının en güvendiği yatırım aracı olarak güncelliğini korumaktadır. Yukarıda günümüzde günlük yaşantımızda ödeme aracı olarak kullanılmadığını ifade ettiğimiz altın bazı şirketler ve devletler arasında karşılıklı takas ve ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bu günlerde altın fiyatlarının bir miktar geriye gelmiş olması altının yine gündemimizdeki yerini koruduğunu görüyoruz. Altının neden hafif gerileme yaptığı nedenlerini sorgulayarak panikliyoruz. Aslında panik yapacak bir durum söz konusu değildir.Altının sürekli artış göstermesine alışmış yatırımcılar böylesi durumlarda panik yapmaktalar.

Aslında piyasanın en altın kurallarından biridir. Bir yatırım aracı her daim sürekli olarak artış gösteremez. Eğer gösteriyor ise orada bir sakatlık söz konusu demektir. Bu nedenle bu iniş çıkışlar piyasanın sağlıklı hareket ettiğine işaret eder. Altının çok eski çağlardan beri değerini kaybetmeyip sürekli artış göstermesi de bu söylediklerimizin kanıtıdır

Geçtiğimiz günlerde Hindistan emtia ithalatının yüzde 50 düşmesi Çin dede vadeli piyasalarda kısıtlamaların yapılması bu korkuları tetiklemiştir.Aslında bunlar her piyasalarda zaman zaman gerçekleşen piyasa hareketleridir. Korkulacak ve panik yapacak bir durum söz konusu değildir.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler