Altın Fiyatları

Altın neden geriliyor?

Wzm4I Altın neden geriliyor?

neden geriliyor

Yatırımlarını genellikle altına yapan yatırımcılar bu günlerde altının değer yitirmesini şaşkınlıkla takip edip son gelişmeleri biraz panik biraz merak ve belli ölçüde de korku ile izliyorlar. Bunun nedenlerini açıkladıktan sonra daha sonra kendi fikirlerimizi de söyleyeceğiz.

Altın piyasalarındaki bu düşüş uzak doğu ülkelerinin iki büyük ülkesi olan Hindistan ve Çin gibi iki dev ekonominin altın borsalarında yaptıkları kısıtlamalarla ilgili aldıkları kararlarının neticesidir. Bu dünyanın en büyük iki tüketicisi olan ülkenin tüketimlerindeki azalma onları geçici olarak tedbir almaya yöneltmiştir. Bu ülkeler aynı zamanda dünyanın en büyük iki altın ithalatçılarıdır. Bu ülkelerdeki tüketim bu günlerde azalmış dolayısı ile stokları şişmiştir. Bu şişkinliğin daha fazla artış göstermemesi için ithalatlarında belli oranda kısıtlama ihtiyacı duymuşlardır.

Hindistan yüzde 50 gibi rakamla bunu uygulamaya sokmuştur. Bombay piyasasındaki bu gelişme dünya altın ihracatını en çok bu ülkeye yapan piyasaları tedbir almaya itmiştir. Yaşanan bu düşüşün gerçek anlamdaki açıklaması budur. Birde bu gelişmenin üzerine Çin de de buna benzer tedbir kararları alınmış ve Çin borsasında da altın yatırımları ile ilgili kısıtlamalar devreye sokulmuştur. İşte bu ülkelerdeki gelişmeler paniğin artmasına sebep olmuştur.

Oysaki bu gelişmelerin son derece doğal girişimler olduğu altın piyasası uzmanları tarafından tekrarlanmaktadır. Yaz aylarına yaklaşıldığı dönemlerde bu ihtiyacın yeniden artacak olması ile piyasalarda yeniden yükselişin gerçekleşeceğine inananların sayısı oldukça fazladır. Aslında geçen yaz yaşanan olağanüstü artışın bir dinlenme süreci olduğunu belirtiyorlar. Bu belli ölçüde doğru bir yaklaşım olarak gözüküyor. Ülkemizde de nerede ise o dönemde küçük altının 200 TL’ye yaklaşması bu savı güçlendiriyor. Şu anda 150 tl civarlarında olan küçük altının çok kısa bir zaman içinde yapmış olduğu bu artışın şimdi normal seviyelerine gelmiş olmasının piyasanın sağlıklı işlemesi açısından doğru olduğunu söylüyorlar.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler