Altın Fiyatları

Altın neden vazgeçilmez bir yatırım aracıdır?

Çok eski yıllardan beri altın insanların en önemli yatırım aracı olmuştur. Yakın tarihimizin Osmanlı dönemlerinde bile altın borsalarının olmadığı dönemlerde dahi birikimlerini altın olarak biriktirdikleri tarih kitaplarımızda da yer almaktadır.

Hatta padişahların birisini ödüllendirmek amacı ile bir kese verdiği gibi tarihsel bilgileri okumuşluğumuz vardır. Sadece o dönemde yatırım aracı değil aynı zamanda alışverişlerin ödeme şekli olduğunu da söylemekte yarar var.

P7TsQ Altın neden vazgeçilmez bir yatırım aracıdır?

altınlar

Osmanlı kültürünün dışında Avrupa kıtası da aynı yöntemleri uygulamıştır. Eski roma uygarlığında da en önemli yatırım ve ödeme aracı olarak altını görüyoruz. Altın sadece bahsettiğimiz bu dönemlerin değil çok daha eski dönemlerin de ödeme ve yatırım aracı olmuştur. Bir kere paranın icadı öncesi ödeme şekli kesinlikle tüm uygarlıklarda öncelikle hep altın olmuştur. Altının tarihi bu denli eskidir.

Çok eski çağlardan beri altını bu kadar popüler kılanın ne olduğu konusuna hiç girmek istemiyorum. Çünkü altının değerli çok zor bulunan ve çok zor şartlarda çıkartılan ve fiziksel durumundan hiçbir şey kaybetmeyip aradan çok uzun yıllar geçse bile bozularak değerinden bir şey kaybetmemesi gibi konuları anlatmak çok zamanımızı alır.

Bu tarihsel veriler bile altının tarihin her döneminde insan yaşamında ne denli olduğu gerçeğini ispatlaması açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle altın zaman zaman kıymet yitirse bile her daim yatırımcısını gözdesi olmak durumundadır. Ülke ekonomilerindeki değişiklikler her zaman yaşanan olası gelişmelerdir. İşte bu riskleri iyi bilen küçük yatırımcı kendisi için çok daha güvenli olan altını her zaman güvenli bir liman olarak görmüştür. Yaşanan iniş ve çıkışlar onu hiç ürkütmemiş ve her zaman ona güven duymaya devam etmiştir.

Bu yüzden son günlerde yaşanan gelişmeler noktasında panik yapmadan altının en güvenilir yatırım aracı olduğunu unutmayın. Çok kısa bir zaman içinde altın geçen yaz gibi belki olmasa da eski canlılığına kavuşacaktır.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler