Altın Fiyatları

Altın piyasasında neler oluyor?

Aslında çok kayda değer bir şey olduğu yok. Yaz aylarının flaş yatırım aracı olan altının fiyatlarının aynı oranda yükselmeye devam etmesi beklenemezdi. Piyasaların altın kuralı olan aşrı değerlenmelerden sonra yapılan bir düzeltme hareketidir yaşadığımız gelişmeler.

Altın piyasasını iyi bilen uzmanların zaten beklediklerini daha önce söylemiş oldukları bir dinlenme hareketidir bu. Yaz aylarının o müthiş yükselme hareketinden sonra bunun çok doğal bir gelişme olduğu konusunda bu işin uzmanları tarafından ağız birliği yapılmaktadır.

DSNKG Altın piyasasında neler oluyor?

piyasası

Altın zaten her dönemin en kıymetli yatırım aracıdır. Özellikle piyasaların bulanık olduğu dönemlerde küçük yatırımcının favori yatırım aracı olarak yerini her zaman koruması herkesin kabul ettiği bir gerçektir.Euro bölgesinde yaşana belirsizlikler şu anda yatırıcını kararsız olduğunu göstermektedir. Bir de bunun yanında Avrupa Merkez Bankasının kendi bölgesindeki bankaları 879 milyar Euro gibi büyük bir rakamla fonlaması da bu Belirsizliklere ilaç olmaktadır.

Bir de bunun yanında Hindistan Borsasının emtia ithalatında yüzde 50’ye yakın kısıtlama yapması piyasaları ürküttü. Bunun yanında Çin Borsası da emtia konusunda hem altın borsası hem de vadeli piyasalarında tedbir kararları alınca altın konusunda spekülasyonlar zirve yapmaya başladı. Aslında son derece basit olan bu sürecin abartılarak yatırımcını altın yatırımdan kaçıyor gibi gösterilmesi son derece yanlıştır.

Kimsenin bir yere kaçtığı yok. Sadece dünyanın en büyük iki altın tüketicisi ülkenin geçici olarak tüketimlerinde ki azalmanın yaşandığı bu dönemlerde aldıkları doğal tedbirlerden öte bir durum değildir yaşananlar. Zaten ülkemizde de yatırımcının ilk tercihi olan küçük altının 190 tl’ye ulaştığı dönemlerde de bu rakamın çok astronomik olduğunu o zamanlarda da söylemiştik. Bana göre altın rakamları şu anda olması gereken yerdedir. Bu nedenlerle panik yapmanın çok bir anlamı yok.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler