Altın Fiyatları

Altın, toplumda neden değerli?

Altın ülkemizdeki insanların en büyük yatırım aracı olarak yerini her zaman korur. Küçük yatırımcının en güvenli yatırım aracı olarak gördüğü bu değerli maden milletimizin vazgeçilmez yastık altısı olarak yerini hep korur. Genellikle bunu küçük altın veya yarım ve cumhuriyet altını olarak değerlendirirler. Özellikle küçük altın kadınların en çok itibar ettiği yatırım aracıdır.

Gerek düğünlerde olsun gerekse hanımların yaptıkları günlerin en popüler takısıdır. Kültürümüzde düğün yapan kişiye küçük takmak nerede ise bir zorunluluktur. Bu nedenle kuyumcularda en fazla rağbet gören türü hep küçük olmuştur. Altın fiyatlarının nerede ise geçen yaz 200 TL olması bu konuda satış yapan firmaların satışlarını yarı yarıya düşmesine sebep oldu.

2GWNq Altın, toplumda neden değerli?

altın ve türk toplumu

Bu nedenle yeni arayışlara giren altın sektörü çeyrek altının daha da küçültülerek piyasaya sürmesini sağladı. Günümüz şartlarında alımı oldukça zorlaşan küçük altın bir başka deyişle çeyrek altının alımı güçlenince doğal olarak çeyrek altın da küçültüldü. Şimdi kuyumcuların vitrinlerinde en fazla rağbet gören daha da küçültülüp satışa sunulan çeyrek altın olmuştur.

Kültürümüzde düğünlerde misafir olarak takılan çeyrek altının yeri ne denli önemli ise düğün sahiplerinin damat ve geline taktıkları değerli altın takılarda o denli önemlidir. Özellikle bilezik bu kültürün en önemli alışkanlığıdır. Genellikle ebeveynler bilezik takma kültüründen vazgeçemezler. Bunun yanında gelir seviyesi ve alım gücü yüksek ailelerde ise değişik pahalı ziynetlerin takıldığı da gerçektir. Bunun yanında damadın pırlantadan ibaret takı takması da bir başka alternatif olarak gözükmektedir.

Hanımların yapmış oldukları günlerde ise çeyrek altın toplanması da bir başka geleneğin adıdır. Her toplanılan güne götürülmek için alınan çeyrek altın kuyumcuların en fazla satış yaptığı altın türüdür. Bu günlerde toplanılan altınlar ise kadınların en önemli yatırım aracı olarak yastık altında müstesna yerini korur.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler