Altın Fiyatları

Altında talebi Asya patlattı

Altın Talep Eğilimleri Raporu’na göre 2010 yılında dünyadaki altın talebini Asyalı tüketiciler harekete geçirdi. Hindistan, en güçlü büyümeyi sergilerken Çin, yatırım talebinde yaşanan artış ile en güçlü pazar oldu. Ekonomide yaşanan global belirsizliğin devam edeceği öngörülen 2011′de altın talebinde yükselişin sürmesi bekleniyor.

Dünya Konseyi’nin (World Gold Council – WGC) bugün yaptığı açıklamaya göre 2010 yılı, tüm sektörler genelinde yaşanan güçlü taleplerle için olağanüstü bir yıl oldu. talebi, yaklaşık 150 milyar dolar değerinde 3 bin 812 ton ile 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu talep, 9 Kasım 2010′da 1,421 dolar/ons’luk yeni bir rekora yol açtı.

Rapora göre takı sektörü geçen yıl, 2009′a göre yüzde 17′lik yıllık talep artışıyla, güçlü bir toparlanma yaşadı. Çin ve Hindistan başta olmak üzere Asyalı tüketiciler takı talebini harekete geçirdi. Çin’deki ekonomik büyümenin gücünü koruması nedeniyle Çin talebinin 2011′de hızla artmaya devam etmesi beklenirken, Hindistan’da altın takı talebi muhtemelen direncini koruyarak artışını sürdürecek. Yıl içinde toplam takı ve yatırım talebinin yüzde 51′ini oluşturan Hindistan pazarında yaşanan canlanma ve Çin altın talebindeki güçlü yükselişle Asyalı tüketiciler talebi teşvik eden unsur oldu.

2010′da en güçlü büyüyen piyasa, Hindistan oldu. 38 milyar dolar değerinde, 963,1 ton olan toplam yıllık tüketici talebi 2009′a göre yüzde 66 büyüdü. Yatırım talebindeki artış açısından en güçlü pazar ise Çin oldu. Ufak külçe ve altın paraya yönelik yıllık talep, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artış ile toplamda yaklaşık 7 milyar dolar değerindeki 179,9 tona ulaştı.

(CİHAN)

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler