Altın Fiyatları

Dış ticaretin yararları ve zararları

Ülkelerin dış ticaretleri dengeli olduğunda dış ticaretin yararları zararından çok fazla olur. Eğer denge ithalat ağırlıklı olur ise o ülkenin para birimi çok fazla değer görmez. Kur sürekli artış gösterdiğinden ekonomik dengeler bozulur. O ülkenin iş istihdamı azalacağından işsizlik söz konusu olacağından ülkelerin refah seviyeleri geri kalır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin temel sorunu budur.

ASUyo Dış ticaretin yararları ve zararları

Büyük ekonomiye sahip ülkeler bu dengelerin kendi aleyhine gelişmemesi için sıklık ile bu ülkelerin mallarına kota koyarlar. Çünkü diğer ülkelerin dış ticaret açığında denge üzerine oturması onların işine gelmez. Onlar çoğunluk ile ekonomilerini ihracattan ötürü besledikleri için kota uygulamalarını bu ülkelere katı bir şekilde uygular.

Bu yönleri ile dış ticaretin gelişmekte olan ülkelere zararı vardır. Ama bunun yanında faydaları da çoktur. Mesela tropik ülkelerin sebze ve meyveleri diğer batı ülkelerinde yetişmediğinden bu meyveler ile tanışma ve yeme imkanı buluruz. Aynı şekilde o ülkelerde bizim sebze ve meyvelerimiz ile tanışır. Bu neden ile yarar ve zarar dış cari dengelere bağlıdır.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler