Altın Fiyatları

Dış ticarette ihracat açığı

Cari açık problemi gelişmekte olan ülkelerin en önemli konusu olmaya devam etmektedir. İhracat ve ithalat dengesinin iyi kurulamamsı nedeni ile ithalatın ihracata göre düşük kalması Türkiye gibi kalkınmayı hedef almış ülkelerin en büyük kabusu olmaya devam etmektedir.

Büyük ekonomiye sahip ülkelerin ithalat konusundaki gayretleri bizim gibi ülkeleri sıkıntıya sokmaktadır. Bunun yanında Türkiye gibi ülkelerin ihracat mallarına kota uygulaması da bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri zora sokmaktadır.

f63H6 Dış ticarette ihracat açığı

dış ticaret açığı

Bu gerçeği gören hükümet geçtiğimiz dönemlerde ithal ürünlere uygulanan vergiyi ciddi oranda artırarak ithalattan kaynaklı dış cari açığı dengelemeye çalışmıştır.

Bu belli ölçüde ithalatı frenledi ise de daha etkilerinin piyasaya yansıdığını söylemek kolay değildir. 2011 yılında dış cari açığın 105 milyar dolar olduğunu hesap ederseniz açığın ne denli büyük olduğunu görürsünüz.

Bu açık aynı zamanda cumhuriyet tarihinin en büyük rakamıdır. Hükümet bu noktada çaresiz kalıp değişik alternatifleri de uygulamaya sokmak için hazırlık yapmaktadır.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler