Altın Fiyatları

Enflasyon nedir?

Enflasyon nedir sorusuna herhalde en net cevabı Türk halkı verecektir. Gelişmekte olan ülkeler arasında enflasyondan en çok çekmiş millet olarak bizden daha iyi cevaplayanı olacağını sanmam. Enflasyon şu anda belki bizim çok önemli bir sorun olmasa da geçtiğimiz 10 yıl öncesinde yüzde 150 oranında artışı ile milletimizin başının belası idi.

YDKpS Enflasyon nedir?

Şu anda sanırım yüzde 10 civarlarında gezinen enflasyon o dönemde başımızı çok ağrıtır idi. Dün 10 tlye aldığımız bir malı ertesi gün 15 tlye alırdık. Bu rakamlar abartı değildir. Nerede ise her gün fiyatlar artarak değişir ama maaşlar aynı oranda artarak değişmediğinden enflasyon bizi yenerdi.

Enflasyon kelime olarak Latinceden gelmekte olup şişme ve genişleme anlamlarını taşır. Yani ülkemizde ki fiyat artışlarının sürekli artış göstermesi ile de örtüşmektedir. Enflasyon ile boğuşan ülkelerin kalkınma şansı nerde ise sıfırdır. Bu neden ile gelişmekte olan ülkeler ekonomilerini geliştirmek için bu enflasyon belasını yenmek zorundadır. Çok şükür ülkemiz şu son 10 yıldır bu canavarın başını ezmiş eskisi gibi fiyat artış sıkıntısından kurtulmuş olduk.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler