Altın Fiyatları

Evlenecek Çocuğu Olan Aileler Altın Yerine, Beyaz Eşyaya Yatırım Yapıyor

evlilik ve altin Evlenecek Çocuğu Olan Aileler Altın Yerine, Beyaz Eşyaya Yatırım Yapıyor

Evlilik ve Altın

Türkiye genelinde her yıl on binlerce genç, evlenerek yeni bir yaşama adım atıyor. Gençlerin bu yolculuğuna destek olmaya çalışan aileler, daha önce altına yaptıkları yatırımı beyaz eşyaya çevirdi. Özellikle kış döneminde beyaz eşya ve züccaciye ürünlerinin ucuz olması, evlenecek çocuğu olan ailelerin beyaz eşya mağazalarına akın etmesine neden oluyor.
beyaz esya Evlenecek Çocuğu Olan Aileler Altın Yerine, Beyaz Eşyaya Yatırım Yapıyor

Çocuklarının evlenmesine daha 3 -5 yıl olan aileler bile şimdiden alışverişini yapıyor. Aileler, taksitle aldıkları eşyaları düğün tarihine kadar mağazada bekletebiliyor. Düğün tarihi yaklaştığında aldıkları ürünün en son modeli çıkmış olsa dahi herhangi bir ücret farkı ödemeden daha önceki ödedikleri parayla ürünün üst modelini alabiliyor. Veya çocuklarının beğendiği daha başka modeldeki ürünü de alabilme şansları oluyor. Mağazaların tanıdığı bu kolaylıklar, daha evlenecek eşlerin bile belirlenmeden çeyizin hazırlanmasına imkan tanıyor.

Kayseri’de 7 şubesi bulunan ve eve dair beyaz eşyasından züccaciyesine, mobilyasından halı, televizyonuna kadar birçok ürünün bulunduğu Hilal Ticaret’in emanette yaklaşık 600 bin TL’lik ürünü bulunuyor. Hilal Ticaret Mağaza Müdürü Hüseyin Şimşek, yakın zamanda düğün yapacak gençlerle evlenecek oğlu kızı olan ailelerin, beyaz eşya ve züccaciye ürünlerine yatırım yaptığını söyledi. Bu ürünleri düğün öncesinde alarak mağazada herhangi bir bedel ödemeden saklama imkanı tanıdıklarını kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra 3 -4 yıl önce alınmış ve parası ödenmiş hala mağazamızda bulunan bir ürünün en son çıkan modelini müşterimize ödediği para karşılığında veriyoruz. Daha önce alınan bir ürün bin TL, son model ürün bin 500 TL olsa bile aradaki 500 TL’lik farkı müşterimizden istemiyoruz. Ayrıca alınan ürünün son çıkan modelinin beğenilmemesi halinde başka bir markanın başka bir modelini de alabilme imkanı tanıyoruz. Bu durumda sadece o markanın o modelinin farkını istiyoruz. Vatandaşlara bu kadar fazla kolaylık tanıyınca kış döneminde çeyizlik eşyaya yatırım yapıyorlar. Çünkü kış döneminde beyaz eşya ve diğer ürünler düğün sezonuna göre yüzde 20 daha ucuz oluyor.” diye konuştu.

Çocuklarının evlenmesine daha 5 yıl veya daha fazla süre olan ailelerin gelerek taksitle kendilerinden eşya aldığını anlatan Şimşek, bir düğünün ortalama 30 bin TL’ye mal olduğunu ve beyaz eşya ve züccaciye gibi ürünlerin de 7 -8 bin TL tuttuğunu, aileler ve gençlerin düğün dönemindeki yükü hafifletmek için çeyizi erken almaya başladığını vurguladı.

İki kızı olan Selma Karamış, kızlarının çeyizini 10 yıl öncesinden hazırladığını ve almaya da devam ettiğini söyledi. Maddi durumunun iyi olduğu dönemlerde alınabilecek bazı eşyaları almayı uygun gördüklerini anlatan Karamış, “Şu anda çocuklarım küçük, masrafımız az. Düğün zamanında çok daha büyük maddi yüklerin altına gireceğiz. O gün geldiğinde yapamayabilirim veya zor durumda kalabilirim düşüncesiyle çeyizlerini şimdiden hazır ettim. Aldığım ürünler mağazada bekliyor. Günü geldiğinde kızlarım hangi modeli beğenirse onu alacaklar.” diye konuştu.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz