Altın Fiyatları

Faiz nedir?

Ekonomi konusunda değerlendirmeler yapar iken değerlendirme yapmadan geçemeyeceğimiz ilk argüman herhalde faiz gerçeği olurdu. Bu piyasaların en önemli argümanı faiz ise diğer karşılığı da riskdir. Faiz ülkeler arası sermaye piyasalarında fonlar aracılığı ile gerçekleştirilir.

2lLlq Faiz nedir?

Herhangi bir ülkede ellerinde fon bulunduran kişiler bunları ödünç olarak başka bir ülke veya kendi ülkesi içinde talip olan kişiye belli bir zaman dilimi içinde istediği miktarda verir. Bunları geri alırken de piyasa şartları nasıl belirledi ise onun karşılığında da bir bedel alır. Yani elindeki fonlar karşılığında bir nevi kira alır. Buna uluslar arası piyasalarda faiz denmektedir.

Bizim bildiğimiz faiz anlayışı ne ise bu anlayışta çok farklı değildir. Biz elimizdeki parayı bankaya verip vadesini belirleyip vade sonunda ne kadar para alacağımızı biliriz. Bu sistemde aynen bu şekilde işler. Burada çoğunlukla fark fonlar faize verilir. Yani nakdi para değil daha önce kağıda çevrilmiş fonlar bir daha faiz piyasasına sokulur. Para ile para kazanma deyimine en bariz örnek olarak bu sistem verilebilir. Bu neden ile uluslararası piyasalarda faiz sistemi daha farklı çalışır.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler