Altın Fiyatları

Hindistanın Altın Piyasasındaki Etkileri

9uANG Hindistanın Altın Piyasasındaki Etkileri

hindistan ve piyasaları

Hindistan dünya altın piyasasının en büyük tüketici ülkesidir. Aynı ölçüde de üreticisi olan hindistan son dönemlerde altının inişe geçmesinde önemli faktörlerin başında gelmektedir. Hindistan kültüründe aynı ülkemizde olduğu gibi altın takı hediye etmek kültürlerinin en önemli parçasıdır. Geçtiğimiz yaz aylarında altın fiyatlarının maksimum rakamlarında gezinmesinin en büyük nedeni bu 1 milyarlık ülkenin kültüründeki altın tüketiminin artış göstermesi ile ilintili idi.

Kış aylarına girmemiz itibari ile zaten gerilemesi beklenen bu altın piyasası birde bunun üzerine Dünyanın en büyük ikinci üreticisi olan Çin’in,Şangay altın borsasındaki spot ve vadeli altın işlemlerine kısıtlama uygulaması bu sıkıntılı sürecin tuzu biberi oldu. Bu sıkıntılı durum karşısında çin merkez bankası People’s Bank of China panik yaşanmaması için hemen bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Emtianın yasa dışı alım satışlarında artış göstermeye başlamasının ardından önlem nitelikli bir kısıtlama olduğu açıklaması piyasaları bir nebzede olsa rahatlatmasına karşın temkinli hareket etmeye duyarlı bekleme kararını uygulamaya geçirdiler.Bunun yanında Bombay borsası kıymetli emtia piyasasının yüzde 50 oranında ithalatının azalmış olduğu zorunlu açıklaması piyasaların neden tedirgin olduklarına açıklama getirmektedir.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu beklenmedik bir durum olarak değerlendirilmemelidir.Bu düşüşün belli bir oranda daha devam edeceği beklentileri yüksek de olsa bunun çok uzun soluklu olacağı kanaatinde değilim.Çünkü bu iki ülke dünyanın en büyük iki tüketicisi olması nedeni ile yakın bir zaman içinde toparlanmanın mümkün olduğunu benim gibi altın piyasasının uzmanları ifade etmekteler.

Özellikle Hindistan için başlayacak olan düğün zamanı olan yaz aylarının yaklaşması ile geçen seneki büyük rallinin yeniden başlaması muhtemel gözüküyor. Bu düşüşün az da olsa nedenlerinden biri ise Avrupa Merkez Bankası’nın euro bölgesindeki bankalara 879 milyar euro kredi vermiş olması gerek euro gerekse emtia fiyatlarında geri çekilmelere sebep oldu.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler