Altın Fiyatları

Hint düğünleri, altın fiyatlarını yükseltiyor

hintliler ve altin 2 Hint düğünleri, altın fiyatlarını yükseltiyor
Ekonomisindeki iyileşmeyle refah düzeyi yükselen dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan’da altına ilgi artıyor. Düğünlerinde takılan altın takılarla ilgi çeken ülkede geçen yıl 963 ton altın satıldı. Dünya Konseyi’nin araştırmasına göre Hindistan’da önümüzdeki yıl 150 milyon çiftin evlenmesi bekleniyor.

Dünyanın güçlü ekonomileri arasında yükselişe geçen ve 2050′de dünyanın en büyük ekonomisi olması beklenen Hindistan, altın fiyatlarındaki hızlı artışta başrol oynuyor. Altına geleneksel bir aşkla bağlı olan ülke 2010 yılında dünyadaki altın alımlarının yüzde 32′sini gerçekleştirdi. 2010 yılında, tüketici talebinin 963,1 tona ulaştığı Hindistan, altın bakımından büyük bir öneme sahip.

Dünya Altın Konseyi’ne göre, dünya altın piyasasında önemli yere sahip Hindistan’da önümüzdeki 10 yılda yaşanacak ekonomik büyüme altın talebine de etki edecek ve 2020′de Hindistan’ın kümülatif yıllık altın talebi 1.200 ton civarında gerçekleşecek. Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) tarafından gerçekleştirilen “Hindistan: Altının Kalbi” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, Hindistan’daki reel gelir ve tasarruf düzeylerini olumlu yönde etkileyen büyüme, önümüzdeki 10 yılda altın alımını yıllık yaklaşık yüzde 3 oranında artıracak. 2010 yılında dünyadaki altın alımlarının yüzde 32′sini gerçekleştiren Hindistan, sadece ailelerin sahip olduğu 18 bin ton altınla, dünyada en fazla stoku elinde bulunduruyor. 2020 yılında Hindistan’daki kümülatif yıllık altın talebinin ise 1.200 ton civarında gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. Mücevher alma isteğinin, süslenme ihtiyacından ziyade değer, serveti koruma ve büyüme ile sıkı bir ilişki içinde olduğu Hindistan’da yatırım ve mücevher talebi arasında çok önemsiz bir ayrım bulunuyor.

Hindistan düğünleri için yapılan alımlar yıllık mücevher talebinin yüzde 50′sini oluşturuyor. Nüfusunun yarısı 25 yaş altında olan ülkede, gelecek yıl yaklaşık 150 milyon düğünün yapılacağı tahmin ediliyor. Düğün için alımların yılda yaklaşık 500 tona, aileler arasında hediye altın gönderiminin de yine 500 ton altına karşılık gelmesi bekleniyor. Hindistan’ın dünya altın piyasasındaki önemini vurgulamak amacı ile gerçekleştirilen araştırmayı değerlendiren Dünya Altın Konseyi’nin Hindistan ve Ortadoğu’dan sorumlu Genel Müdürü Ajay Mitra, “Hindistan’ın ekonomik bir güç olarak yükselişinin merkezinde altın yer almaya devam edecek. Hindistan, dünya altın piyasasında şu anda benzersiz bir konuma sahip, ülkedeki özel sermayenin önümüzdeki on yılda ani yükseliş göstermesine bağlı olarak, altın talebi de aynı şekilde tırmanışa geçecek.” ifadelerini kullandı.

Yeni oluşan sosyoekonomik trendlerin altın piyasasını zorlayabileceğini de dile getiren Mitra, Hindistan’ın altına olan derin ve kültürel temellere sahip alışkanlığının bundan etkilenmeyeceğini, ülkede nesillerdir süren ve Hindistan’ı diğer tüm altın piyasalarından ayıran derecede, altınla bir aşk ilişkisi söz konusu olduğunu da belirtti. Hintlilerin riski sevmediğine vurgu yapan Mitra, “İstikrar ve güveni telkin eden altının servet koruma özelliğine güçlü bir inanç var. Hintlilerin altın talebi fiyattan değil, sürekli değer kavramından etkilenerek şekillenecek.” diyor.

hintliler ve altin Hint düğünleri, altın fiyatlarını yükseltiyor

Dünyadaki altının %32'sini Hintliler kullanıyor.

ALTININ KALBİ HİNDİSTAN

Hintli ailelerin altın stoku 18 bin ton

2020′de ülkenin altın talebi 1.200 ton olacak.

Ülkede geçen yıl 963 ton altın satıldı.

Altının yüzde 50′si düğünler için alınıyor.

Yılda 500 ton altın hediye ediliyor.

Gelecek yıl 150 milyon düğün yapılacak.

Nüfusun yarısı 25 yaşın altında.

Kızıltepe’de yıllık 20 bin ons altın üretilecek

Türkiye üzerine yoğunlaşan İngiltere merkezli altın madencilik şirketi Ariana Resources, Mardin’in Kızıltepe ilçesinin altın arama bölgesinde yılda ortalama 20 bin ons eşdeğeri altın üretmeyi hedefliyor. Ariana Resources, Kızıltepe maden sahasında ortalama altın veriminin ton başına cevherde 3,6 gram altın ve ton başına 41,6 gram olduğunu açıkladı. Öte yandan İstanbul Altın Borsası (İAB) bünyesinde fiziki yapılanması tamamlanan Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası faaliyete başladı. Kıymetli Taş Piyasası’na İAB’nin mevcut 85 üyesinin yanı sıra sektörün önde gelen yaklaşık 100 civarındaki temsilcisinin önemli bir kısmının üye olması, üye sayısının yapılacak vergisel düzenlemelerle artması ve işlem hacminin de buna paralel olarak yükselmesi bekleniyor. İAB Başkan Vekili Osman Saraç, dünyada en büyük elmas ticaret merkezlerinin Belçika, İsrail, Rusya, Hindistan ve ABD olduğunu belirtti. Saraç, olarak ilk etapta sektörün önemli oyuncularını piyasa çatısı altında toplama hedefleri bulunduğunu ifade etti.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler