Altın Fiyatları

Küçük yatırımcı, parasının değerini koruma derdinde

Merkez Bankası’nın (MB) cari açığın, finansal istikrar için tehdit oluşturmasına yönelik aldığı tedbirler iki ay sonra piyasalarda hissedilmeye başlandı. Bu süreçte 10 milyar dolarlık sıcak para çıkışıyla artan döviz fiyatları, ihracatçının yüzünü güldürdü. Genel seçimlere üç ay gibi kısa bir zaman kala, hâlâ piyasalarda seçim atmosferinin canlılığı yok.

K.Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki halk ayaklanmalarının etkisiyle fiyatlarındaki yükseliş, ithalatçısı diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin dış finansmanla karşılanan cari açığı konusunda endişe oluşturuyor. Bu konuda finans çevrelerinin; MB’nin bir süre önce aldığı tedbirlerin yetersiz kalacağı yönündeki eleştirileri yanında, kredi derecelendirme kuruluşlarının; “Seçimden önce Türkiye’nin kredi notu artmaz” şeklindeki açıklamaları, iç piyasanın dış piyasalardan negatif yönde ayrışmasında etkili oluyor.

yönetiminden gelen; Orta Vadeli Program’a (OVP) uyumlu, ayağı yere basan açıklamalar, finans çevrelerinde ekonomiye yönelik negatif eleştirilere cevap niteliği taşıyor. Ayrıca, MB, Bankaları Denetleme ve Düzenleme Kurumu gibi yönetiminin diğer kurumlarından kendi sorumluluk alanlarındaki ekonomik gelişmelere yönelik açıklamalar da, söz konusu negatif eleştirilerden oluşan endişeleri yatıştırıyor. Bu gelişmeler sırasında da dış piyasalarda jeopolitik gerginlik ve finansal krizin etkisinin hüküm sürdüğü ülkelerden esen olumsuz rüzgârların dış piyasalarda oluşturduğu tedirginliğe rağmen, iç piyasanın dış piyasalardan pozitif yönde ayrıştığı gözleniyor. Böyle bir ortamda daha önce yaşanan kısa vadeli sıcak para çıkışına karşılık, enerji, turizm, banka ve sigortacılık gibi sektörlere yeni doğrudan yabancı yatırımcılar geliyor.

Para piyasalarındaki bütün bu gelişmeler, bir miktar tasarrufu veya borcu olan vatandaşın aklını karıştırıyor. Dış piyasalarda petrol fiyatının artışı ve bunun içerideki akaryakıt fiyatlarına ve enflasyona yansımasını düşündüğünde tedirgin oluyor. Son aylarda gerileyen mevduat faizleri veya kâr payı gelirleri tatmin edici olmadığından, parasını Türk Lirası cinsi yatırımlardan daha güvenli limana taşımak istiyor. Güvenli liman döviz mi, altın mı, sorusunun cevabı ise net değil. Dövizde dalgalı kur uygulandığından fiyatlar üç gün yükselip üç gün sonra düşüyor. Kısa süreli fiyat hareketini takip etmesi pek mümkün değil. MB her gün piyasadan döviz almasına rağmen dolar 1,6000 TL’nin üzerinde tutunamıyor. Ayrıca, seçim sonrası, mevcut hükümetle yola devam edilmesi olasılığı yüksek olduğundan, yaz aylarında döviz fiyatları gerileyebilir. Altına yatırım yapsa, çok uzun vadeli düşünmesi gerekiyor. Son üç yılda fiyatı hızlı yükselen altının, gelecek yıllardaki fiyatının, aynı hızda artıp artmayacağı belli değil. Ayrıca, dünyada faiz artırım süreci hızlanırsa fiyatı gerileyebilir. Nitekim hafta başında 500 TL’ye yükselen Cumhuriyet Lirası, hafta sonunda 480 TL’ye geriledi. Gelecek aylarda fiyatı 700-800 TL’ye tırmanır mı belli değil. Bu düşünceyle almaya da cesaret edemiyor. Elindeki TL ile para kazanmaktan vazgeçip değerini korumanın derdinde.

Tasarrufunda döviz veya altın olanlar da kararsız. Altının onsu (31,10 Gr) 1500-1600 hatta 2000 dolara yükselecek yorumlarına karşılık, jeopolitik gelişmeler sırasında 1445 dolar/ons’a kadar yükselirken, yatırım fonlarından gelen kâr satışlarıyla hafta sonuna doğru 1405 dolar/ons’a kadar geriledi. Bu açıdan bakıldığında TL cinsi yatırım araçlarının getirisi az olsa da daha istikrarlı görünüyor. Belirsizlik ortamında küçük yatırımcının, mevcut pozisyonlarını koruması en doğru olanı.

Kaynak: A.yildirimturk  zaman.com.tr

Toplam 1 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  1. muhadil 31 December 2011 10:48 tarihinde demişki

    Merhaba.ben omrumde ilk kez parami altina yatirdim hic de karli bir kazanc yorumuyla karsilasmadim.20bin tl lik gram altin aldim.peki bu alTin eylul ayina kadar da yukselmez…yani 2012 yili icinde hic yukselmezmi.ben bankadaki altin hesabindan gram satis fiyatini 99.02 iken almistim.suan baya bir zarardayim.yil icerisinde bu zararim kapanirmi yokda daha da buyurmu ?

Yazıya Ait Etiketler