Altın Fiyatları

Para piyasalarında kafalar karıştı

‘Evdeki hesap çarşıya uymaz’ deyimi çoğu zaman geçerlidir. Bugünlerde iç ve dış piyasalarda da benzer bir görünüm sergileniyor. Gelişmiş ülkeler finansal krizin etkisinden kurtulamadıklarından, parasal genişleme süreci devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) daha önce aldığı parasal genişleme kararıyla üçüncü parasal genişleme sürecini başlatıp ülkedeki durgunluğu aşmaya çalışıyor. FED içinde; son açıklanan makroekonomik göstergelerin, parasal genişlemeye ihtiyaç olmadığını, ABD ekonomisinin beklenenden daha çabuk toparlanabileceğini savunanlar da var. Hatta, faiz artırımlarının daha erkene alınabileceği de belirtiliyor.

Diğer taraftan İngiltere Merkez Bankası da sisteme 800 milyon sterlin verme kararı alırken, Avrupa Merkez Bankası’ndan da, enflasyon endişesi olmadığı ve faizin bir süre daha sabit tutulacağı açıklandı. Gelişmiş ülkelerdeki söz konusu parasal genişlemenin; Çin, G.Kore, Rusya, Brezilya gibi global krizin etkisinden çıkan ülkelerde oluşturduğu enflasyonist baskıya karşı, faiz artırım sürecine girildiği gözleniyor.

Aşırı likidite dünyadaki büyük yatırım fonlarının iştahını kabartıyor. , kıymetli maden, endüstriyel metal ve gıdadan oluşturulan fonlarda spekülatif işlemlerle fiyatlar sürekli dalgalanıyor. Gelişen ülkelerde ekonominin normalleşmesinden kaynaklanan hammadde ihtiyacıyla oluşan fiyat artışının, fiyat dalgalanmalarındaki payı yüzde 30′u geçmiyor. Pariteler de dar aralıkta kararsız seyir izliyor.

Global piyasalarda faiz artırım haberleri baskın çıkarsa, söz konusu fonlar satışa geçiyor. Aniden fon içindeki emtia fiyatları düşüyor. Parasal genişleme haberleri baskın çıkarsa da fonlar alıma geçiyor. Emtialarda fiyatlar aynı hızla yükseliyor. Fiyat dalgalanmaları birkaç günlük süreçte olunca da yatırımcıların kafası karışıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da sıcak paraya karşı önlemler alarak ekonomiyi soğutmaya çalışıyor. Merkez’in bu ayki toplantısında faizler konusunda değişikliğe gidip gitmeyeceğine ilişkin bir netlik yok. Ancak, piyasa oyuncuları önceki toplantıdaki faiz indirim kararıyla ilgili tahminlerinde yanıldıklarından, bu toplantı için tahmin yapmakta zorlandıkları gözleniyor. Bankanın daha önce aldığı kararlar sonrası kârını yeterli bulan yabancı yatırımcılar Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) hisse senedi satıp karşılığında döviz aldı. Bu süreçte DİBS faizleri yükselirken, İMKB endeksi geriledi. Dolar kısa sürede 1.6000 TL’ye yükseldi. Daha sonrasında piyasalar normale döndü. Dolar 1.5400 TL’ye geriledi.

Geçen hafta Mısır’daki ayaklanmadan tedirgin olan yabancı yatırımcılar, gelişen ülkelerdeki yatırımlarından çıkarak ülkelerine dönmeye başladı. Türkiye de dahil birçok ülkede DİBS faizleri yükseldi. Yerel para birimleri dolar karşısında değer yitirdi. Dolar 1.6000 TL’ye dayandı. İMKB’de bilanço dönemine girilmesine rağmen yerli yatırımcı hisse alımında temkinli davranıyor. İMKB endeksi dış borsalara duyarlı olarak sınırlı yükseliyor. Bu noktada yerli yatırımcının da kafası karışık.

Merkez Bankası, yeni gelişmeler ve veriler çerçevesinde şimdiye kadar alınan kararların piyasa yansımasını da görmek adına, bu ayki toplantıda paranın sıkılaştırılmasına ilişkin yeni bir karar almayabilir. Bu konudaki belirsizliğin aşılmasıyla iç piyasada yeniden normalleşme sürecine girilecektir. Döviz fiyatları ve DİBS faizleri gerilerken, İMKB’de endeksler yükselebilir. Külçe altının, dolar/TL fiyatının yüksekliğinden kaynaklanan fiyat artışı, yerini gerilemeye bırakabilir. Kafalar karışık olsa da, kısa süre sonra TL yeniden değerlenecek, yatırım yaparken veya harcarken iki kere düşünmek gerekebilir.

Kaynak:  Zaman.com.tr

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler