Altın Fiyatları

Pırlanta ve Pırlanta hakkında bilgiler

Pırlanta ve mitolojisi

Milyarlarca yıl önce,yeryüzünün derinliklerinde oluşan pırlanta,bulunduğu günden bu yana, kralların ve asillerin gözdesi oldu.Göz kamaştıran ışıltısı nedeniyle, bazen gökten düşen yıldızların parçaları,nadir bulunan bir taş olması nedeniyle de,tanrıların gözyaşı olduğuna inanılmıştır.Büyük aşıkların sembolü olduğundan,aşk tanrısı Eros’un okunun ucunun da, olduğu düşünülmüştür.

Karat ağırlığı ( Carat Weight )

Pırlantanın değerlemesinde en kolay ölçülebilen özelliği, karatıdır. ” karob ” denilen keçiboynuzu tohumlarından gelmektedir.Eski müzevher tüccarları, mücevher tartarken birbirlerine çok yakın ağırlıklarda olan bu tohumları kullanırlardı. 1 1 keçiboynuzu tohumunun ağırlığı kadardı. Şimdi ise 1 , 0.2 gram olarak kabul edilmektedir.Ayrıca her 100 puana bölünmektedir. Örnek olarak 50 puan 0.50 ct şeklinde ifade edilmektedir.Ancak eşit ağırlığındaki pırlantaların fiyatını 4c unsurları nedeniyle, birbirinden çok farklı olabileceğinin bilinmesinde yarar vardır.

Berraklık ( Clarity )

Dünyanın oluşumu ve sonrasındaki jeolojik dönemlerde meydana geldiği kabul edilen pırlanta parçacıklarının her birinin kendine özgü bir yapısı vardır. Pırlantayı kendine özfü bir değer haline getiren şey, kristalleşme anında içine karışan açık gözle görülmesi mümkün olmayan diğer minarel parçacıklarıdır.”Tabiatın parmak zileri ” olarak nitelendirilen bu parçacıkların sayısı, rengi, hacmi ve pırlanta içindeki yeri, pırlantanın değerini belirleyen unsurlardır.Bir pırlanta içinde bulunan bu mikroskobik izler ne kadar az olursa, pırlanta o ölçüde değerli kabul edilir.

Renk ( Color )

Pırlantanın en aranılan özelliklerinden biri onun yok denilecek kadar renksiz olmasıdır.İlk bakışta, zaten çoğu renksiz görünür.Ancak dikkatli bakıldığında, aralarında belli belirsiz ton farkları olduğu görülür.Sonuçta hem tamamen renksiz pırlanta, hem de belirgin bir renge sahip pırlanta çok nadir bulunur. Pırlanta renkleri, D’ den Z’ ye kadar guruplandırılmaktadır. D,E,F ve G gurubu pırlantalar en renksiz olan nadir bulunan pırlantalardır. En fazla görüle bilen pırlantalar ise H – L arasında sınıflandırılan, renkleri giderek sarıya yaklaşan pırlantalardır.Diğer yandan “fantezi” olarak bilinen pembe,kırmızı,sarı ve mavi renkli pırlantalar da bulunabilmektedir.

renk Pırlanta ve Pırlanta hakkında bilgiler

Kesim ( Cut )

Kendisi nadide bir varlık olan pırlantayı daha ışıltılı ve parlak hale getiren şey, ustaların eliyle ve hayal gücüylekazandığı şekillerdir.Kesim ne kadar ustaca bir incelik ve hassaslıkla yapılmışsa, pırlantanın çekiciliği, parlaklığı, ışıltısı o nispette artmaktadır. Bu bakımdan pırlantada kesimin doğru oranlarda yapılması büyük önem taşımaktadır. Pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık, kesimin ustalığına bağlı olarak, ya taç dediğimiz pırlantanın üst yüzeyinde parıldar, ya da külah denilen alt koniye kaçarak, ışıltının bir kısmının kaybolmasına neden olur.Diğe yandan pırlantanın şekli ve kesim tekniği de bir birinden farklılık arz eder.Pırlantanın şekli de çeşitli zevklere göre değişiklik arz eder.

cut deepShallow Pırlanta ve Pırlanta hakkında bilgiler
diamonds cut Pırlanta ve Pırlanta hakkında bilgiler

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz