Altın Fiyatları

Türkiye, 2010′da yüzde 8 büyüdü

maliye bakani mehmet simsek Türkiye, 2010da yüzde 8 büyüdü

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin 2010′da yüzde 8 büyüdüğünü, kamu maliyesinin iyi durumda olduğunu söyledi.

Şimşek, Birleşik Arap Emirlikleri’nde katıldığı toplantıda, “Türk ekonomisinin temelleri çok güçlü olduğu için 2010′da çok güçlü bir toparlanma gördük; büyümenin yavaşlayarak bu yıl yüzde 5 seviyelerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz.” dedi. Petrol fiyatlarıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Şimşek, ekonominin mevcut fiyatlarını kaldıracak güçte olduğunu kaydetti. Şimşek, “Yüksek fiyatı daha yüksek cari işlemler açığı demek, muhtemelen yüksek enflasyon ve düşük gayri safi yurtiçi hasıla demek; ama biz ekonominin mevcut petrol fiyatıyla baş edebileceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Şimşek, Türkiye’nin finansal durumunun iyi olduğunu tekrarlayarak, net kamu borcunun GSYH’ye oranının AB ülkelerindekinin yarısından az altında olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, aralık ayında yaptığı açıklamada, brüt kamu borcunun GSYH’ye oranının 2010′da yüzde 41,4 ile öngörülenin altında olacağını açıklamıştı. Bakan, Türkiye’nin mevcut kredi notlarının, olması gereken seviyenin altında olduğunu da belirtti ve ekledi: “Piyasalar Türkiye’yi BBB ya da A- olarak fiyatlıyor; önemli olan piyasanın nasıl fiyatladığıdır. Ama tabii ki, derecelendirme kuruluşları notumuzu artırırsa bundan memnun oluruz.” Türkiye’nin mevcut notları Fitch’e göre BB+ ile yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında bulunuyor.

ABU DABİ Reuters

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler