Altın Fiyatları

Türkiye’de altın tüketiminde yatırıma olan talep baskın çıktı

Dünya Altın Konseyi Türkiye Başkanı Cihan Göksel, Türkiye’de altın tüketiminde yatırıma olan talebin öne geçtiğini belirterek, takıda özellikle 22 ve 18 ayar gibi yüksek karatlı altının daha çok talep gördüğünü bildirdi.

Cihan Göksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada 2010′un için ”olağanüstü” bir yıl olduğunu ifade ederek, tüketimde Hindistan ve Çin’in öne çıktığını, mücevher ve yatırım talebinin yüzde 51′inin bu ülkeler tarafından gerçekleştirildiğini, bir ”Asyalı trend” gözlemlendiğini kaydetti.

Dünyada altın talebinde geçen yıl yüzde 9′luk artış ve 3 bin 812 tonluk talep olduğunu, bunun bir kısmının yatırım, bir kısmının takı, bir kısmının da teknolojiden kaynaklandığını belirten Göksel, 2010′un takı ağırlıklı geçtiğini, Hindistan’dan kaynaklanan bir artış olduğunu, Çin’in ise daha çok yatırıma talep gösterdiğini, fiziki altın talebini geçen yıl yüzde 70 artıran Çin’in 179,9 ton yatırım talebi gösterdiğini söyledi.

Dünya Altın Konseyi’nin geçtiğimiz aralık ayında altın hesaplarıyla ilgili Çin’in en büyük bankalarından biriyle gerçekleştirdiği proje kapsamında bir ayda bir milyon müşterinin yatırım amaçlı altın birikim hesabı açtığını bildiren Göksel, Konsey’in bu projeyi Hindistan’da da gerçekleştirmeyi planladığını kaydetti.

Dünyada takı tüketiminde yüzde 17′lik artışla 2 bin 60 tonluk bir rakamın ortaya çıktığını bildiren Göksel, yatırımda 333 tonluk tüketim gerçekleştirildiğini, bu rakamın 2009′a göre düşük olmakla birlikte altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle değerde büyük bir artışı ifade ettiğini belirtti.

Göksel, altın tüketimindeki artışın nedenlerine değinirken, merkez bankalarının eksenlerini değiştirdiğini, 21 yıldır tedarikçi olan merkez bankalarının geçen yıl net alıcı haline geldiğini, 2010′da ciddi alımlarda bulunduğunu, sadece Rusya’nın 2010′da 135 ton altın satın aldığını, 2010′dan önce 143 ton altına sahip olan Suudi Arabistan Merkez Bankası’nın ise şu anda yaklaşık 300 tonlarda bulunduğunu anlattı.

Hindistan’da posta ofislerinde altın satıldığını, bu projenin büyük başarı sağladığını ifade eden Göksel, Türkiye’de gelecekleri düşünülerek çocukların doğum günlerinde son birkaç yıldır altın hediye edildiğini, bu uygulamanın yakın zamanda Çin’de de başladığını söyledi.

-BÜYÜKLER ÇEYREK, KÜÇÜKLER GRAM-

Cihan Göksel, Türkiye’de gram altın satışlarının arttığına işaret ederek, ”Büyüklerimiz çeyrek veya cumhuriyet, gençler ise daha çok gram altın almayı tercih ediyor. Büyüklerimiz için geleneksellik ve statü farkı söz konusu. Gençler ise alışı daha kolay ve kesesine daha uygun olduğu için gram altını tercih ediyor” dedi.

Türkiye’de geçen yıl altın talebinin 114,6 ton olduğunu belirten Göksel, 74,1 ton olan altın takı tüketiminin 2009′a göre bir düşüş göstermesine karşın yüzde 20 değer artışı sağladığını, yatırım talebinin ise yüzde 27,3 artışla 40,5 ton olduğunu, takıda özellikle 22 ve 18 ayar gibi yüksek karatlı altının daha çok talep gördüğünü, insanların altın tüketirken yatırıma ağırlık vermeye başladığını, yatırıma olan talebin öne geçtiğini anlattı.

Göksel, şunları kaydetti:

”2003 ile 2008 arasındaki yılların o büyük seviyelerine geri döndüğümüzü söyleyemeyiz. Ama 2009′a göre bir iyileşme oldu. Şu anda bir iyileşme, toparlanma var. Bu sevindirici bir gelişme. 2010′da altının ‘güvenilir bir liman’ olduğunu artık herkes gördü. Bu birden bire çıkan bir trend değil, 10 yıl boyunca devam eden bir trend olduğu için yatırımcılara büyük güven sağlıyor. Türkiye’de artık birçok kurumun hediye verme ya da performans değerlendirme için çalışanlarına altın hediye ettiğini görüyoruz. Bunu hem şirketler için çok büyük avantaj hem de çalışanlar için de çok büyük bir değer olarak görüyoruz.”

-”TÜRKİYE, EN ÖNEMLİ ALTIN TÜKETİM MERKEZLERİNDEN BİRİ”-

Dünya Altın Konseyi Türkiye Başkanı Göksel, ekonomisi büyümekte olan Doğu ülkelerinin fiziki altın alımlarının çok güçlü şekilde gerçekleştiğini, bu ülkelerde külçe altın, gram altın ve fiziki altın satışlarının yüzde 56 artış gösterdiğini kaydederek, insanların fiziki altına sahip olma isteklerinin arttığını söyledi.

Dünyada ekonominin toparlanmaya başlamasına karşın belirsizliklerin devam ettiğini, enflasyon kaygılarının sürdüğünü ve Çin’deki talebin yüksek olacağı tahmininden hareketle altına olan talebin bu yıl da devam edeceğini düşündüklerini ifade eden Göksel, Hindistan, Çin, Almanya ve Hong Kong’un ardından dünyada 5. altın tüketicisi olan Türkiye’nin, bu yılın sonunda 4. olarak çıkabileceğini bildirdi.

Göksel, Dünya Altın Konseyi’nin, Türkiye’ye büyük önem verdiğini, Türkiye’yi, ”en önemli altın tüketim merkezlerinden biri ve çok gelişmiş bir pazar” olarak gördüğünü ifade etti. Göksel, ”Altyapısı çok sağlam, oyuncuların kendisini çok güçlendirmiş olduğu bir pazar olarak görüyor. 2012′de sektörün kalkınması için stratejik desteğimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz