Altın Fiyatları

Uluslar arası para sistemi nedir?

Uluslar arası para sistemi IMF gibi finansal kuruluşların ülkelerin dış borç ödemeleri konusunda belirlediği uygulamaların ve kuralların bir parçasıdır. Fiiliyatta böyle bir uygulama olsa bile bu sistem anlaşmalar üzerinden yürümektedir.

hUT42 Uluslar arası para sistemi nedir?

Buna kurallar ile belirlenmiş para ödeme sistemi de diyebiliriz. Bu sistem uluslararası mali ödemelerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kurulmuştur. Dünya hızla globalleşmeye doğru gider iken bu sistemin kurulması ödemeler dengesi için çok gereklidir. Tüm ülkeler artık dış gelişmelerden etkilenmektedir. Buna kendi içine kapanmış ekonomiler bile dahildir.

Bir ülkenin ekonomisi sadece o ülkede ki ekonomik veriler ile ilgili değildir. Bunun için IMF kontrolünde veya değil ülkeler kendi kurlarını kendi belirlese de bu dış mali dengeler ile doğrudan ilgilidir. Uluslar arası dış dengenin bozulması aile bütçelerinin bozulmasına kadar yansır. İhracatı azalmış ülke dolayısı ile üretimini kısmak durumunda kalacaktır.

Bu da o ülke için iş istihdamını azaltacağından işsizlik sorunu büyüyecektir. Bu neden ile uluslar arası para sistemine dahil olmayan ekonomiler gelişme noktasında geri kalacaklardır.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler