Altın Fiyatları

Uluslar arası para sisteminin tarihçesi

Uluslar arası para sisteminin tarihçesi 1. dünya savaşı öncesine kadar dayanır. Gerçi o dönemlerde birkaç ülke bu piyasayı kontrol eder durumda idi. Diğer ülkeler bu konuda uluslar arası para sistemi içinde değildi.

vCnBe Uluslar arası para sisteminin tarihçesi

O dönemlerde karşılıklı ödemeler genelde altın üzerinden yürüdüğünden geçerli akçe altın idi. Piyasalarda ki ödeme sistemleri de bu şekilde yürürdü. O dönemlerde dünya finansal sisteminin merkezi de İngiltere olurdu. Genelde dünya fiyatları bu noktadan belirlenirdi. Sonrasında 2. dünya savaşı ülkelerin savaş sonrası kendilerini toparlamaya başlaması ile kendiliğinden doğan bir uluslar arası para sistemi oluştu.

Bu da ülkelerin ihracat ve ithalatına bağlı olarak gerçekleşmeye başladı. Gerçi günümüzde de bu sistem hala geçerliliğini korumaktadır. İhracat ve ithalat arasında ki dengesizlik gelişmekte olan ülkelerin sorunu olmaya devam etmektedir. İhracatı fazla olan ülkenin para birimi her zaman değerli olmuştur. Bunun yanında ithalatı ihracattan fazla olan ülkeler cari açık dediğimiz dış açıkları fazla vermeye başlar. Bu durumda da döviz kurlarında artış olur.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler