Altın Fiyatları

Yeni yılda altının durumu ne olacak?

2012 Yılında Altın piyasasının geleceği ile ilgili belirsiz hava hala devam etmektedir.2012 yılını beklentilerini piyasalar kendi aralarında çelişki açıklamalarla ile sürdürmeye devam ediyorlar. 2011 Yılı içindeki yükselişin bu yıl içinde de devam edeceği beklentisi kimilerine göre doğrulanmamaktadır.

Hindistan ve Çin ekonomisindeki gelişmeler de bu beklentilerdeki belirsizlikleri körüklemeye devam etmektedir. Hindistan ve Çin’in dünyanın en büyük iki tüketicisi olması bu kararsız söylemleri haklı kılmaktadır.

YNnkM Yeni yılda altının durumu ne olacak?

2012 durumu

Özellikle Hindistan kültüründeki düğünlerde altın takı hediye edilmesi kültürünün geçtiğimiz yılki artışın en önemli sebepleri olarak yansıtılmaktadır. Bu yılda aynı artışın yaşanıp yaşanmayacağı bu açıdan belirsizliğini korumaya devam ediyor. Türk altın Borsası uzmanları ise şu anda yaşanan gerilemenin önümüzdeki günlerde hız kesip yaz aylarının yaklaşması ile geçen yıl gibi ralliye tanıklık edeceğimizi ifade etmektedirler.

Bize göre de bu yaklaşımın doğru olduğu yakın bir zamanda altının eski güçlü haline geleceğidir. Şu anda altındaki durağanlığın Avrupa Merkez Bankasının kendi Euro bölgesindeki Bankaları 879 milyar Euro fonlamasından ötürü Euro ve emtia fiyatlarının düşüş göstermelerine bağlıyorlar. Altının şu günlerdeki hareketsizliği kimseyi kandırmaması gerekmektedir. Çünkü Euro’nun geleceği konusundaki kaygılar ve orta doğudaki gelişmeler altını her daim önemli bir aktör olarak karşımıza çıkartacaktır.

Bu nedenle altın ile gelişmelere ihtiyatla yaklaşmakla birlikte altının uzun vadede her zaman kazandıracağını öngörebiliriz. Çünkü küresel kaygılar küçük yatırımcıyı da altına sevk etmektedir. Altın çok eski çağlardan beri sürdürmüş olduğu iktidarını ve gücünü gelecekte de sürdürmeye mutlak devam edecektir. Kısa vadedeki oynamalar sizleri paniğe sürüklemesin. Unutmayın ki altın her daim piyasaların en önemli aktörü olmuştur.Bu nedenle panik yapmaya hiç gerek yoktur. Altına güven duyup küçük iniş ve çıkışlarında satışa geçip panikten vazgeçmeliyiz.

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Yazıya Ait Etiketler